Registr střetu zájmu

Registr střetu zájmu

Aktuality

Klaus vetoval novelu zákona o střetu zájmů

10. května 2008, 10.29 - Prezident republiky Václav Klaus využil své pravomoci dané Ústavou ČR a vrátil v pátek Poslanecké sněmovně zákon přijatý dne 22. dubna 2008, kterým se mění zákon o střetu zájmů, který mu byl postoupen dne 25. dubna 2008.

Své rozhodnutí zdůvodnil prezident tím, že novelu považuje za nesystémovou, nedomyšlenou, nepřehlednou, málo srozumitelnou. "Svými důsledky jde proti soukromí nemalého počtu bezúhonných občanů naší země. Navíc je již teď jasné i zákonodárcům, že zákon bude muset být velmi rychle novelizován," napsal Klaus v dopise předsedovi Poslanecké sněmovny Miloslavu Vlčkovi.

S návrhem zákona svůj nesouhlas původně vyjádřila i vláda. "Přestože byl komplexním pozměňovacím návrhem v Poslanecké sněmovně upraven, i teď má základní nedostatky," píše dále Klaus.

"Senát návrh zamítl velmi výraznou většinou, a to zejména proto, že – aniž by si to předkladatelé i poslanci uvědomili – zákon způsobí, že oznámení o majetkových poměrech budou nuceni podávat i ředitelé základních a středních škol a řada dalších osob, které nejsou veřejnými činiteli v klasickém slova smyslu. Zvláště paradoxní je to v souvislosti s tím, že z dopadu této novely byli naopak výslovně vyjmuti vedoucí představitelé univerzit a vysokých škol. Mimo zákonnou úpravu tohoto typu se touto novelou dostávají i soudci a státní zástupci," stojí také v dopise.

Prezident zároveň varuje před nebezpečím zpětného účinku, který závisí na dni vyhlášení zákona ve Sbírce zákonů. Pokud začne platit před 30. červnem 2008, bude se tato novela týkat i období roku 2007. "Bude se tak týkat i těch, kteří v současném znění zákona zahrnuti nejsou a nemohli s ním počítat (nemusejí mít k dispozici potřebné doklady, atd.). Není rovněž jasné, co budou muset udělat ti, kteří oznámení o majetkových poměrech ohledně roku 2007 na základě minulé verze zákona již podali. Novela neobsahuje žádná přechodná ustanovení," uvádí Klaus

V závěru dopisu Klaus říká, že věří, že jím uvedené důvody jsou dostatečně silné, aby jeho veto nebylo ve sněmovně přehlasováno.

 

Tématické zařazení:

 Odrážka Aktuality  

Poslat článek Diskuse (0) Autor: Správce systému Přečteno: 11631x

 

 

Aktuality a upozornění

10.06.2011

MINISTERSTVO SPRAVEDLNOSTI ČR SPUSTILO CENTRÁLNÍ REGISTR EVIDENČNÍCH ORGÁNŮ

Centrální registr evidenčních orgánů byl vytvořen na základě Strategie vlády v boji proti korupci na období let 2011 a 2012 pro zjednodušení přístupu veřejnosti k informacím v jednotlivých registrech oznámení a pro účinnější veřejnou kontrolu veřejných funkcionářů. Centrální registr evidenčních orgánů je pomocníkem, prostřednictvím kterého je možno se dostat přes vloženou WWW adresu přímo na internetové stránky registru oznámení konkrétního evidenčního orgánu.

Celý článek

25.06.2008

Žadatelé o nahlížení do registru již NEMUSÍ na úřad

Přehlasováním prezidentova veta k novelizaci Zákona 159/2006 Sb. O střetu zájmu je platná nová verze zákona, kterou si můžete přečíst v sekci Pro občana - Zákon o střetu zájmů. Obsahuje některé změny, například často diskutované přiznání ředitelů základních a středních škol a také osobní žádost občana, který chce nahlížet do registru.

Celý článek

24.06.2008

Formulář pro oznámení v upravitelné formě

AKTUALIZOVÁNO - Stáhněte si formulář pro podání oznámení také v upravitelné formě DOC, kterou je možno upravit například v MS Word. Lze také stáhnout verzi v PDF, kterou si vytiskněte, dopište údaje, následně naskenujte a nahrajte do registru.

Celý článek

11.06.2008

Sněmovna odmítla Klausovo veto zákona o střetu zájmů

Poslanecká sněmovna dnes přehlasovala veto prezidenta Václava Klause a znovu schválila novelu zákona o střetu zájmů. Klaus, stejně jako předtím Senát, návrh odmítl mimo jiné proto, že by podle něj museli oznámení o majetkových poměrech podávat i ředitelé základních a středních škol.

Celý článek

06.06.2008

Zvýšený zájem o registraci

Z důvodů zvýšeného zájmu o registraci se doba vyřízení požadavků může prodloužit na několik dní. Děkujeme za pochopení.

Celý článek